Mathematics Student Awards
2001 Academic Year to Present
 
2015 - 2016
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Max Goering
Tuomas Tajakka
Elizabeth Wicks
ARCS Foundation Fellowship Award: Sean Griffin
Juan Camilo Posso Escobar
Anthony Sanchez
Elizabeth Wicks
Excellence in Teaching Award: Gabriel Dorfsman-Hopkins
Caleb Geiger
McFarlan Fellowship Award: Nathan Saritzky
Amy Wiebe
McKibben and Merner Fellowship Award: Samantha Fairchild
Tuomas Tajakka
NSF Graduate Fellowship: Emily Dinan
Anthony Sanchez
Ravi Shankar
Robert & Elaine Phelps Fellow: Abdalla Nimer
John Rainwater Fellow: Hailun Zheng
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Courtney Paquette
Top Scholar Award: Chi-Yu Cheng
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: ​Haim Grebnev (1st year)
​Jasper Hugunin (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: ​William Dana
​Austin Stromme
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.A. Teacher Preparation): ​Robert Lambertz
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): ​Zhenghao Fu
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): ​Austin Tran
Outstanding Graduating ACMS Major: ​Kristina Chen
Putnam Exam Outstanding UW Score: William Dana
 
2014 - 2015
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Yifan Chang
Alex Voet
Liang Ze Wong
Excellence in Teaching Award: Christian Rudnick
Amy Wiebe
Gerald B. Folland Fellow: Jair Taylor
McKibben and Merner Fellowship Award: Daiwei He
Yue Zhao
R. Tyrrell Rockafellar Fellowship: Matthew Junge
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Jessica Merhej
Thomas and Grace Tseng Fellowship: José Alejandro Samper
NSF Postdoctoral Fellowship: Cris Negron
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Jasper Hugunin (1st year)
William Dana (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Collin Litterell
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.A. Teacher Preparation): Adam Wagener
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): David Jekel
Nikolay Malkin
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Sunjay Cauligi
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.A. Standard Major): Chris Alfino
Putnam Exam Outstanding UW Score: Jasper Hugunin
William Dana
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: David Jekel
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Social Sciences: Joshua Kim
Outstanding Graduating ACMS Major: Natalie Chow
 
2013 - 2014
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Qiyang Han
Jonathan Swenson
Riley Casper
ARCS Foundation Fellowship Award (2013-2016): Gabriel Dorfsman-Hopkins
Tim Mesikepp
Travis Scholl
Excellence in Teaching Award: Kristin DeVleming
Austin Roberts
Z.W. Birnbaum Memorial Research Fellow: Lindsay Erickson
McFarlan Fellowship Award: Gautam Sisodia
Jair Taylor
McKibben and Merner Fellowship Award: James Cameron
Josh Swanson
Microsoft Scholar Award (2013-2017): Connor Ahlbach
Rebecca Hoberg
Lorenzo Prelli
José Samper Casas
Zihui Zhao
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Camil Aponte-Román
NSF Postdoctoral Fellowship: Toby Johnson
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: William Dana (1st year)
Daniel Vance (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: David Jekel
Kolya Malkin
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (Teacher Preparation): Matt Heid
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Reid Dale
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): Joshua Cutler
John Zhang
Outstanding Graduating ACMS Major: Adam Williams
Putnam Exam Outstanding UW Score: William Dana
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: Reid Dale
 
2012 - 2013
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Hao Chen
Sylvester Eriksson-Bique
Lorenzo Prelli
ARCS Foundation Fellowship Award (2012-2015): Peter Caday
Jonathan Swenson
Excellence in Teaching Award: Peter Caday
Courtney Kempton
Z.W. Birnbaum Memorial Research Fellow: David Sprehn
Gerald B. Folland Fellow: Alberto Chiecchio
Ann Giles Fellow: Camil Aponte-Román
McKibben and Merner Fellowship Award: Christopher Aholt
Elliot Paquette
Tvrtko Tadic
Huy Tran
Microsoft Scholar Award (2012-2016): Tim Carrell
Rebecca Hoberg
Stephen McKeown
James Pfeiffer
Lorenzo Prelli
Jose Alejandro Samper Casas
Pal Zsamboki
NSF Graduate Fellowship: Sylvester Eriksson-Bique
Cris Negron
Richard Robinson
Robert & Elaine Phelps Fellow: Bharathwaj Palvannan
John Rainwater Fellow: Cody Holdaway
RTG Fellowship Award: Joel Barnes
Alan Bartlett
Peter Caday
Gregory Drugan
Christopher Jordan-Squire
Courtney Kempton
Stephen Lewis
Stephen McKeown
Lee Patrolia
Matt Robinson
Justin Tittelfitz
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Lindsay Erickson
Tseng Fellow: Matthew Ward
Top Scholar Award: Christopher Fowler
Abdalla Nimer
NSF Postdoctoral Fellowship: Elliot Paquette
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: William Li (1st year)
David Jekel (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Reid Dale
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (Teacher Preparation): Sam Ruppel
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Laura Veith
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): Sam Hopkins
Jerry Li
Outstanding Graduating ACMS Major: Adibah Abdulhadi
Putnam Exam Outstanding UW Score: Stephen Portzer
Tseng Fellowship: David Jekel
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: Sam Hopkins
NSF Graduate Fellowships: Sam Hopkins
UW Freshman Medal: David Jekel
UW Junior Medal: Eric Lei
 
2011 - 2012
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Sayan Banerjee
Shirshendu Ganguly
Simon Spicer
ARCS Foundation Fellowship Award (2011-2014): Mary Solbrig
Excellence in Teaching Award: Matthew Junge
Luke Wolcott
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Research Assistantship:
Rebecca Uhlman
Huckabay Fellowship Award: Lindsay Erickson
McKibben and Merner Fellowship Award: Christopher Aholt
Elliott Paquette
Andrey Sarantsev
James Stark
Microsoft Scholar Award (2011-2015): Lorenzo Prelli
José Alejandro Samper Casas
Natural Sciences Dean's Fellowship Award: Hao Chen
Jessica Merhej
NSF Graduate Fellowship: Sylvester Eriksson-Bique
RTG Fellowship Award: Gregory Drugan
Stephen Lewis
Mark Hubenthal
Stephen McKeown
Lee Patrolia
Justin Tittelfitz
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Alyson Deines
Top Scholar Award: Riley Casper
Hon Leung Lee
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Award for Excellence in Academics and K-12 Outreach (Graduating Major): Natalie Hobson
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Gracie Ingermanson
Jerry Li
Honors Calculus Award: Kolya Malkin (1st year)
Shao-Chieh (Jerry) Cheng (2nd year)
John and Kathy Connors Foundation Endowed Scholarship: Maelonni Howard
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics (Teacher Preparation): Morgan Eagar
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Jane Hung
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): Mark Bun
Dylan Wilson
Ian Zemke
Outstanding Graduating ACMS Major: Yuting Ma
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Mimi Hanyee Fung
Matthew Heid
Brandon Saxberg
Putnam Exam Outstanding UW Score: Kolya Malkin
Thomas Bleakney Endowed Scholarship in Mathematics: Daniel Dressler
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: Jane Hung
NSF Graduate Fellowships: Dylan Wilson
Milda Zizyte
UW Junior Medal: Jane Hung
 
2010 - 2011
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Stephen Lewis
Andrey Sarantsev
Yang Yang
ARCS Foundation Fellowship Award (2010-2013): Peter Caday
Birnbaum Fellowship Award: Weiyang Ning
Excellence in Teaching Award: Andrew Crites
Lindsay Erickson
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Research Assistantship:
Sonali Tamhankar
Hewitt Fellowship Award: Kiana Ross
McFarlan Fellowship Award: Sweta Suryanarayan
McKibben and Merner Fellowship Award: Joel Barnes
David Sprehn
Andrey Sarantsev
James Stark
Microsoft Scholar Award (2010-2014): Tim Carrell
Stephen McKeown
NSF Graduate Fellowship: Cris Negron
Richard Robinson
RTG Fellowship Award: Matthew Badger
Joel Barnes
Gregory Drugan
Mark Hubenthal
Stephen Lewis
Lee Patrolia
Justin Tittelfitz
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Ting Zhou
Top Scholar Award: Yajun An
Alan Bartlett
Jing Hong
Hikaru Kiyo
Stephen Lewis
Kaloyan Marinov
Trevor McCarten
Hanchao Wang
Yang Song
Yang Yang
Tseng Fellowship Award: Zsolt Patakfalvi
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Shao-Chieh (Jerry) Cheng (1st year)
Katia Nepomnyashchaya (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Mark Bun
Dylan Wilson
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics (Teacher Preparation): Michelle Minato
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Will Johnson
Courtney Kempton
Andrew Ohana
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): Chad Klumb
Outstanding Graduating ACMS Major: Bradley Medlock
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Mimi Hanyee Fung
Matthew Heid
Tam Thanh
Putnam Exam Outstanding UW Score: Will Johnson
Thomas Bleakney Endowed Scholarship in Mathematics: Leo Spizirri
Tseng Fellowship: Gracie Ingermanson
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: Will Johnson
Goldwater Scholarship: Mark Bun
Jane Hung
NSF Graduate Fellowship: Will Johnson
UW Sophomore Medal: Gracie Ingermanson
UW President's Medal: Jacob Bobman
 
2009 - 2010
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Gregory Drugan
Wai Tong Fan
Huy Vo Tran
ARCS Foundation Fellowship Award (2009-2012): Christopher McMurdie
Excellence in Teaching Award: Jonathan Cross
Lee Patrolia
McKibben and Merner Fellowship Award: Joel Barnes
Alberto Chiecchio
Sean Holman
David Sprehn
Dake Wang
Microsoft Scholar Award (2009-2013): James Pfeiffer
Guangbin Zhuang
Pal Zsamboki
RTG Fellowship Award: Matthew Badger
Sean Holman
Mark Hubenthal
Josh Tokle
James Vargo
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Ariana Dundon
Julia Eaton
Top Scholar Award: Yajun An
Guo Chen
Rodrigo Farnham
Stephen Lewis
Cris Negron
Yang Yang
VIGRE Fellowship Award: Mark Contois
Andrew Crites
Christopher Jordan-Squire
Jacob Lewis
Robert Miller
Cris Negron
Kiana Ross
Luke Wolcott
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Yisong Song (1st yr)
Jerry Li (2nd yr)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Tom Do
Ian Zemki
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics (Teacher Preparation): Elisha Allred
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Standard Major): Genia Vogman
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.S. Comprehensive Major): Nate Bottman
Trevor McCarten
Outstanding Graduating Senior in Mathematics (B.A. Standard Major): Michael Spillane
Outstanding Graduating ACMS Major: Adrian Barnard
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Mimi Hanyee Fung
Tam Thanh
Amanda Jane Geddes
Putnam Exam Outstanding UW Score: William Johnson
Quoc "Mark" Hong Memorial Scholarship Traci Mazzoncini
Thomas Bleakney Endowed Scholarship in Mathematics: Khanh Quoc Tran
Tseng Fellowship: Milda Zizyte
College of Arts & Sciences Dean's Medal in the Natural Sciences: Nate Bottman
Department of Energy Graduate Fellowship: Genia Vogman
2010 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Mark Bun
Jerry Li
Iam Zemke
2010 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Tam Do
Dan Gnanapragasam
Andrew Shi

Nick Janetos
Jane Hung
Milda Zizyte

NSF Graduate Fellowship: Nate Bottman
Putnam Fellowship William Johnson
UW Sophomore Medal: Mark Bun
UW Junior Medal: William Johnson
 
2008 - 2009
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Daeshik Choi
Christopher Jordan-Squire
Guangbin Zhuang
ARCS Foundation Fellowship Award (2008-2011): Tobias Johnson
Excellence in Teaching Award: Camil Aponte
Luke Gutzwiller
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Award:
Lindsay Erikson
McFarlan Fellowship Award: Ting-Kei Pong
McKibben and Merner Fellowship Award: Alberto Chiecchio
Sean Holman
Matthew Korson
Dake Wang
Wenhan Wang
Microsoft Scholar Award (2008-2012): Amanda Young
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Kiana Ross
Top Scholar Award: Joel Barnes
Wai Tong Fan
Shuwen Lou
Elliot Paquette
Brendan Pawlowski
Erik Slivken
VIGRE Fellowship Award: Alexsandr Aravkin
Gregory Drugan
Sean Holman
Tobias Johnson
Joshua Kantor
Antonio Kirson
Steven Klee
Travis Kopp
Qiuying Lin
Kurt Luoto
Robert Miller
Kiana Ross
Troy Winfree
Amanda Young
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Keyun Tong (1st yr)
Will Johnson (2nd yr)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Chad Klumb
Trevor McCarten
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics Award (Teacher Preparation): John Griffin
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.S. Standard Major): Eric Nitardy
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.S. Comprehensive Major): Ben Hayes
Ming Li
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.A. Standard Major): Alisher Khussainov
Outstanding Graduating ACMS Major Award: Stephen Barr
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Mimi Hanyee Fung
Tam Thanh
Amanda Jane Geddes
Zachary Sanford
Putnam Exam Outstanding UW Score: Will Johnson
Thomas Bleakney Endowed Scholarship in Mathematics: Shawn Apodaca
Angie Zhu
2009 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Alex Leone
Trazy Zhang
Dylan Wilson

Simon Hachey
Daniel Mills
Genia Vogman

Chris Raastad
Igor Tolkov
Ian Zemke

UW Sophomore Medal: Chad Klumb
 
2007 - 2008
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Joao Goeveia
Ting-Kei Pong
Wenhan Wang
ARCS Foundation Fellowship Award (2007-2010): Christopher Jordan-Squire
Excellence in Teaching Award: Michael Goff
Troy Winfree
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Award:
Megan McCormick
McFarlan Fellowship Award: Andrey Novoseltsev
Zsolt Patakfalvi
McKibben and Merner Fellowship Award: Sean Holman
Matthew Korson
Wenhan Wang
Ursula Whitcher
Microsoft Scholar Award (2007-2011): Mauricio Duarte
Dake Wang
Xingting Wang
Tanzi-Egerton Fellowship Award: Anusha Sekar
Catherine Williams
Top Scholar Award: Samuel Buelk
Paul Carr
Alberto Chiecchio
Nathan Grigg
Gautam Sisodia
Justin Tittelfitz
Dake Wang
VIGRE Fellowship Award: Robert Bradshaw
Jonathan Cross
Ariana Dundon
Nathan Grigg
Luke Gutzwiller
Christopher Jordan-Squire
Ian Langmore
Dustin Moody
Anusha Sekar
Nathaniel Blair-Stahn
Stephanie Vance
James Vargo
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Ian Zemke (1st yr)
Eric Nitardy (2nd yr)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Nate Bottman
Benjamin Hayes
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics Award (Teacher Preparation): Megan Wagoner
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.S. Standard Major): Jeffrey Eaton
Jill Edwards
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.S. Comprehensive Major): Art Sadovsky
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (B.A. Standard Major): Ryan Bowler
Outstanding Graduating ACMS Major Award: Kyotaro Hemmi
Putnam Exam Outstanding UW Score: Nate Bottman
Thomas Bleakney Endowed Scholarship in Mathematics: Lukas Svec
College of Arts & Sciences Dean's Medal: Jeff Eaton
2007 Davidson Fellow: Nate Bottman
2008 Goldwater Scholarship: Nate Bottman
AMS Trjitzinsky Award: Susan Massey
2008 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Tom Boothby
Lukas Svec
Tracy Zhang
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Tam Thanh
Amanda Jane Geddes
Zachary Sanford
NSF Computer Science Engineering and Mathematical Sciences Scholarship: Tom Boothby
Ruth Davidson
James Gray
Richmond Newman
Harkirat Sohi
Scot Terry
Brady Trainor
UW Freshman Medal: Chad Klumb
UW Junior Medal: Ting-You Wang
 
2006 - 2007
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Sean Holman
Andrey Novoseltsev
Zsolt Patakfalvi
ARCS Foundation Fellowship Award (2006-2009): Katharine Merow
Excellence in Teaching Award: Dan Finkel
Anusha Sekar
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Award:
Elisa Celis
McFarlan Fellowship Award: Ilgar Eroglu
Leo Tzou
McKibben and Merner Fellowship Award: Sean Holman
Ursula Whitcher
Microsoft Scholar Award (2006-2010): Joao Gouveia
Zsolt Patakfalvi
Ting Kei Pong
Top Scholar Award: Mark Contois
Sarah Gilles
Joao Gouveia
Lee Patrolia
David Sullivan
Luke Wolcott
Ting Zhou
VIGRE Fellowship Award: Matthew Badger
Ryan Card
Walker Carlisle
Michael Decker
Anton Dochtermann
Julia Eaton
Matthew Korson
Jacob Lewis
Kurt Luoto
Micah Warren
Catherine Williams
NSF Postdoctoral Fellowship: Karl Schwede
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Bob Adiputra Salim (1st yr)
Nate Bottman (2nd yr)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Ming Xiao Li
Ting-You Wang
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics Award (Teacher Preparation): Karan Mehna
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Standard Major): Joel Nishimura
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Comprehensive Major): Owen Biesel
Peter Mannisto
Nick Reichert
Outstanding Graduating ACMS Major Award: Brian Langseth
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Amanda Jane Geddes
Zachary Sanford
Phelps Fellowship Award: Tracy Zhang
Putnam Exam Outstanding UW Score: Nick Reichert
Dean's Medalist in the Natural Sciences: Nick Reichert
Fall 2007 AMS Math in Moscow Scholarship Award: Nate Bottman
2007 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners & MAA Award):
Sam Burden
Aaron Dilley
Lukas Svec
2007 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Nate Bottman
Wes Essig
Sam Whittle
UW Freshman Medal: Nate Bottman
 
2005 - 2006
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Jeremy Berquist
Jacob Lewis
James Vargo
ARCS Foundation Fellowship Award (2005-2008): Michael Gaul
James Vargo
Stephanie Vance
Excellence in Teaching Award: Kristofer Reed
Edwin O'Shea
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Award:
Stephanie Vance
McFarlan Fellowship Award: Matias Courdurier
Jun Zhang
McKibben and Merner Fellowship Award: Ursula Whitcher
Microsoft Scholar Award (2005-2009): Andrey Novoseltsev
Bo Tian
Carto Wong
Top Scholar Award: Andrew Crites
Steven Klee
Laura Matrajt
Sweta Suryanarayan
Travis Willse
VIGRE Fellowship Award: Matthew Ballard
Davis Doherty
Kelly Jabbusch
Matthew Kahle
Alex Papazoglou
David Rosoff
Zachary Treisman
Ursula Whitcher
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Praveen Venkataraman (1st yr)
Yuan Luo (1st yr)
Ting-You Wang (2nd yr)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Owen Biesel
Outstanding Graduating Senior. in Mathematics Award (Teacher Preparation): Matt Halpin
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Standard Major): Jerry Pan
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Comprehensive Major): Noah Giansiracusa
Eliana Hechter
Outstanding Graduating ACMS Major Award: Paco Cruz
Alvin Raj
Mathematics Undergraduate Endowed Scholarship: Zachary Sanford
Phelps Fellowship Award: Ming Li
Putnam Exam Outstanding UW Score: Kyle Littlefield
Towers Perrin Award for Outstanding Math Major in Actuarial Sciences: Laura Hodgson
Surekha Sydney
Rhodes Scholar: Eliana Hechter
Astronaut Foundation Scholarship: Nick Reichert
Dean's Medalist in the Natural Sciences: Eliana Hechter
2006 Goldwater Scholarship Award: Owen Biesel
Jeff Eaton
Fall 2006 AMS Math in Moscow Scholarship Award: Wes Essig
Justin Vincent
2006 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Cary Cherng
Andrew Lewis
Lukas Svec

Orion Bawdon
Owen Biesel
Jeff Eaton
NSF/CSEM Success in Engineering and Math Scholarship: Susan Massey
Stephanie Rietman
Venture Fellowship, Mary Gates Endowment: Jeff Eaton
 
2004 - 2005
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Zsuzsanna Dancso
Joshua Kantor
Travis Kopp
Leo Tzou
Ursula Whitcher
Troy Winfree
ARCS Foundation Fellowship Award (2004-2007): Jeremy Bradshaw
Michael Cecil
Excellence in Teaching Award: Juliet Anderson
Keir Lockridge
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program
(GO-MAP) Award:
Ariana Dundon
McFarlan Fellowship Award: Sunil Chebolu
Pablo Shmerkin
Microsoft Scholar Award (2004-2008): Julia Eaton
Jacob Lewis
Top Scholar Award: Aleksandr Aravkin
Jonathan Cross
Emily Fagerstrom
Ian Langmore
Kurt Luoto
Dustin Moody
VIGRE Fellowship Award: Eric Bahuaud
Tristram Bogart
Christopher Hanusa
Dylan Helliwell
Brant Jones
Kris Kissel
Joan Lind
Karl Schwede
David White
Catherine Williams
NSF Postdoctoral Fellowship: Daniel Meyer
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Zhili Wu (1st year)
Owen Biesel (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Noah Giansiracusa
Nicholas Reichert
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Teacher Preparation): Ann Dao
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Standard Major): Karl Fredrickson (B.A.)
Michelle Goodstein (B.S.)
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award (Comprehensive Major): Jennifer French
Outstanding Graduating ACMS Major Award: Braxton Osting
Putnam Exam Outstanding UW Score: Nicholas Reichert
Phelps Fellowship Award: Eliana Hechter
Towers Perrin Award for Outstanding Math Major in Actuarial Sciences: Michelle Seim
2005 Goldwater Scholarship Award: Anna Schneider
Fall 2005 AMS Math in Moscow Scholarship Award: Noah Giansiracusa
2005 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Ryan Bressler
Braxton Osting
Christina Polwarth
2005 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Jennifer French
Jerry Pan
Nick Reichert
2005 UW Library Research Award for Undergraduates: Ryan Bressler
Braxton Osting
Christina Polwarth
UW Freshman Medalist Joel Nishimura
UW Sophomore Medalist Jeffrey Eaton
 
2003 - 2004
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Matthew Ballard
Ryan Card
Matias Courdurier
Luke Gutzwiller
Jun Zhang
ARCS Designated Fellowship Award (2003-2006): Troy Winfree
ARCS Founders Fellowship Award (2003-2006): Joshua Kantor
Excellence in Teaching Award: Chris Hanusa
Kelly Jabbusch
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program(GO-MAP) Award: Ursula Whitcher
Huckabay Award: Kelly Jabbusch
McFarlan Fellowship Award: David Maxwell
Microsoft Scholar Award (2003-2007): Zsuzsanna Dancso
Leo Tzou
Top Scholar Award: Nathaniel Blair-Stahn
Tak-Lun Koo
Qiuying Lin
Tiantian Luo
Jun Zhang
VIGRE Fellowship Award: Eric Bahuaud
Matthew Blair
Anton Dochtermann
Jason Swanson
Travis Kopp
Matthew Kahle
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Jeffrey Eaton (1st year)
Nicholas Reichert (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Michael Gaul
Simon Pai
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award: Joel Adriance
Aleksandr Aravkin
Tracy Lovejoy
Ian Walls
Caleb White
Adam Wilson
Putnam Exam Outstanding UW Score: Simon Pai
Phelps Fellowship Award: Jennifer French
Dean's Medalist in the Sciences: Terri Moore
Goldwater Scholarship Award: Noah Giansiracusa
Eliana Hecter
2004 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Aleksandr Aravkin,
Tracy Lovejoy,
Casey Schneider-Mizell
2004 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Cary Cherng,
Simon Pai,
Braxton Osting
~and~
Noah Giansiracusa,
Elliot Ginder,
Michael Polakowski
 
2002 - 2003
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Eric Bahuaud
Anton Dochtermann
Kemal Ilgar Eroglu
Jeremy Walthers
ARCS Fellowship Award (2002-2005): Matthew Ballard
Ryan Card
Excellence in Teaching Award: Dylan Helliwell
Kris Kissel
GK-12 Fellowship Award: Debra Seidell
Jason Slemons
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program (GO-MAP) Award: Catherine Williams
Graduate School Merit Award: Andrew Frohmader
Christopher Kunkel
Pat Lasswell
Catherine Williams
McFarlan Fellowship Award: Panki Kim
Microsoft Scholar Award (2002-2006): Matias Courdurier
Luke Gutzwiller
VIGRE Fellowship Award: Matthew Blair
Anne Garrison
Matthew Kahle
Robert Hladky
Karl Schwede
Jason Swanson
Jeremy Walthers
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Nicholas Czajka (1st year)
Cary Cherng (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Terri Moore
Casey Schneider-Mizell
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award: Sam Coskey
Ernie Esser
Jeff Giansiracusa
Melissa King
Joe Trahan
Putnam Exam Outstanding UW Score: Simon Pai
Dean's Medalist in the Sciences: Jeff Giansiracusa
2003 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Ernie Esser,
Jeff Giansiracusa,
Simon Pai
~and~
Mark Blunk,
Sam Coskey,
Luke Winstrom
UW Sophomore Medalist: Michelle Goodstein
 
2001 - 2002
Graduate Student Awards
Academic Excellence Award: Matthew Blair
Yeongcheon Baek
Sunil Chebolu
Kris Kissel
David Maxwell
Karl Schwede
Pablo Shmerkin
Michal Skokan
ARCS Fellowship Award (2001-2004): Matthew Kahle
Excellence in Teaching Award: Joan Lind
Peter Littig
GK-12 Fellowship Award: Theresa Anderson
Graduate Opportunity and Minority Achievement Program (GO-MAP) Award: Tracey Marsh
Grisha Stewart
Graduate School Merit Award: Tristram Bogart
Christopher Hanusa
Tracey Marsh
Phillip Nguyen
Jeremy Walthers
Shengyu Zhang
McFarlan Fellowship Award: Robert Mouat
Microsoft Scholar Award (2001-2005): Kemal Ilgar Eroglu
Pablo Shmerkin
VIGRE Fellowship Award: Tristram Bogart
Rebekah Hahn
Matthew Kahle
Peter Littig
Keir Lockridge
Daniel Meyer
Karl Schwede
Michael Van Opstall
Undergraduate Awards
D
E
P
A
R
T
M
E
N
T
A
L
Honors Calculus Award: Simon Pai (1st year)
Adam Wilson (2nd year)
Gullicksen Award for Outstanding Juniors in Mathematics: Jeff Giansiracusa
Outstanding Graduating Senior in Mathematics Award: Ryan Card
Thomas Carlson
Kevin Klonoff
Jamie Lust
Carly Thurston
Putnam Outstanding UW Score: Simon Pai
Computing Research Association Outstanding Undergraduate Award: Kevin Zatloukal
Dean's Medalist in the Sciences: Thomas Carlson
2002 Mathematical Modeling Contest
(Outstanding Winners):
Ryan Card
Ernie Esser
Jeff Giansiracusa
2002 Mathematical Modeling Contest
(Meritorious Winners):
Mark Blunk
Sam Coskey
Erik Curre
 

U of W Website Terms & Conditions    |    PRINTER FRIENDLY FORMAT   |   U of W Online Privacy Statement
Please send comments, corrections, and suggestions to: webmaster[at]math.washington.edu
Last modified: December 2, 2016, 14:13

Bookmark and Share